Uncategorized

Návštěvy prezidenta Si v jihovýchodní Asii mají být novým impulsem pro regionální rozvoj


Před státními návštěvami čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Vietnamu, Malajsii a Kambodži zveřejnila čínská státní zpravodajská televizní společnost CGTN článek o tom, jak se Čína ve své diplomacii v sousedství řídí zásadami přátelství, upřímnosti, vzájemného prospěchu a partnerství a jak usiluje o budování společenství se společnou budoucností se sousedními zeměmi.

PEKING, 14. dubna 2025 /PRNewswire/ – Čínský prezident Si Ťin-pching uskuteční příští týden oficiální návštěvu trojice zemí jihovýchodní Asie – Vietnamu, Malajsie a Kambodži, oznámilo v pátek čínské ministerstvo zahraničí.

Pětidenní cesta do sousedních zemí, která potrvá od pondělí do pátku, bude Siovou první letošní zahraniční cestou.

Návštěvy se uskuteční několik dní poté, co čínský vůdce na nedávné ústřední konferenci o sousedské práci vyzval k budování společenství se společnou budoucností se sousedními zeměmi Číny.

Sousední země jsou pro čínskou diplomacii prioritou a Čína a země jihovýchodní Asie jsou dobrými sousedy, dobrými přáteli a dobrými partnery se společnou budoucností, uvedl v pátek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien.

Nadcházející návštěvy čínského prezidenta mají velký význam pro vztahy Číny s Vietnamem, Malajsií a Kambodžou a Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN) jako celkem, uvedl Lin na každodenním tiskovém brífinku.

Očekává se také, že návštěvy vnesou nový impuls ve prospěch míru a rozvoje regionu a světa, dodal.

Čína a Vietnam – soudružství a bratrství

Od pondělí do úterý bude Si vykonávat čtvrtou státní návštěvu Vietnamu ve funkci generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny a čínského prezidenta. Cesta se koná u příležitosti 75. výročí navázání diplomatických styků mezi Čínou a Vietnamem, dvěma socialistickými sousedy, kteří si vytvořili trvalé pouto jako „soudružství plus bratrství”.

Si naposledy navštívil Vietnam v prosinci 2023, kdy se obě strany dohodly na vybudování čínsko-vietnamského společenství se společnou budoucností, které má strategický význam a posouvá bilaterální vztahy do nové fáze.

Hospodářská a obchodní spolupráce mezi Čínou a Vietnamem se v posledních letech neustále rozvíjí. Čína je od roku 2004 největším obchodním partnerem Vietnamu a Vietnam je od roku 2016 největším obchodním partnerem Číny v rámci ASEAN. Objem bilaterálního obchodu již čtyři roky po sobě překračuje 200 miliard dolarů a v roce 2024 dosáhne 260,65 miliardy dolarů. To představuje meziroční nárůst o 13,5 %, ukázaly údaje čínského ministerstva obchodu.

Přímé investice čínských podniků ve Vietnamu přesáhly v roce 2024 2,5 miliardy dolarů. To podle ministerstva udržuje rychlý růst a činí z Vietnamu důležitou zahraniční investiční cíl pro Čínu.

Čína a Malajsie – modely oboustranně výhodné spolupráce

Čínský prezident navštívil Malajsii naposledy v roce 2013, kdy obě země povýšily své vztahy na komplexní strategické partnerství. O deset let později pak Si a malajsijský premiér Anwar Ibrahim dosáhli v Pekingu dohody o společném budování čínsko-malajsijského společenství se společnou budoucností.

V posledních letech udržují Čína a Malajsie vztahy na vysoké úrovni. Obě strany se často setkávaly na vysoké úrovni, pokračovaly v upevňování vzájemné politické důvěry, dosahovaly plodných výsledků v praktické spolupráci a dávaly příklad vzájemného porozumění a oboustranně výhodné spolupráce mezi sousedními zeměmi.

Spolupráce mezi Čínou a Malajsií se rozvíjí v celé šíři. Čína zůstává největším obchodním partnerem Malajsie již 16 let za sebou, přičemž v roce 2024 dosáhne její objem historického maxima 212,04 miliardy dolarů. V posledních letech si malajsijské tropické ovoce, jako je durian, mangostan a chlebovník, získává mezi čínskými spotřebiteli stále větší oblibu.

Čína a Malajsie jsou významnými rozvojovými zeměmi a rozvíjejícími se ekonomikami v asijsko-pacifickém regionu. Nadcházející návštěva čínského vůdce bude představovat důležitý milník v podpoře zkvalitňování vztahů mezi Čínou a Malajsií, uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin.

Čína doufá, že prostřednictvím této návštěvy dále posílí koordinaci s Malajsií v regionálních a mezinárodních otázkách, posune dvoustranné vztahy směrem k budování strategického čínsko-malajsijského společenství na vysoké úrovni se společnou budoucností a nově přispěje k rostoucí síle a jednotě globálního Jihu a k míru a stabilitě v regionu, uvedl.

Čína a Kambodža – přátelství ukuté ze železa

Si byl na státní návštěvě Kambodže naposledy v roce 2016. V září 2023 si kambodžský premiér Hun Manet vybral Čínu jako svou první oficiální zahraniční cílovou zemi po nástupu do funkce. Toto gesto odráželo diplomatickou prioritu Kambodže. Během tehdejšího setkání se Si a Hun Manet zavázali k dalšímu pokračování železného přátelství mezi Čínou a Kambodžou.

V posledních letech pokračovaly Čína a Kambodža v prohlubování vzájemné strategické důvěry, obohacovaly rámec spolupráce „Diamantový šestiúhelník”, dosahovaly stálého pokroku při budování koridoru průmyslového rozvoje a „Koridoru pro ryby a rýži” a zaznamenávaly vynikající výsledky u spolupráce ve všech oblastech.

Čína je již několik let po sobě největším zahraničním investorem a obchodním partnerem Kambodže. Dohoda o volném obchodu mezi Čínou a Kambodžou, která vstoupila v platnost 1. ledna 2022, představuje vůbec první dvoustrannou dohodu o volném obchodu v Kambodži. V roce 2024 dosáhl objem obchodu mezi Kambodžou a Čínou 15,1 miliardy dolarů a meziročně vzrostl o 23,8 %.

Lin uvedl, že během nadcházející návštěvy čínského prezidenta budou obě strany jednat o povznesení bilaterálních vztahů a uskuteční obsáhlou výměnu názorů v pěti oblastech, včetně politické vzájemné důvěry, vzájemně prospěšné spolupráce, bezpečnosti, kulturní a mezilidské výměny a strategické koordinace.

https://news.cgtn.com/news/2025-04-11/President-Xi-to-visit-Southeast-Asia-in-first-foreign-trip-this-year-1Cury5TVLpK/p.html



Source link